Święto Tuszu i Atramentu

Wrzesień to miesiąc, w którym wciąż w naszych wspomnieniach tkwią obrazy przywołujące wakacyjne przygody. Namnażające się obowiązki szkolne sprzyjać będą sięganiu do zdjęć i wspomnień utrwalonych w naszej pamięci. Czy wszystko czego doświadczyliśmy było dla nas przyjemne? Może wciąż nosimy w sobie emocje, z którymi trudno sobie poradzić. Może przepełnia nas tęsknota za czymś co przeminęło?
Zachętą do zmierzenia się z wakacyjnymi przeżyciami jest Święto Tuszu i Atramentu, które odbędzie się w dniach 11-15 września 2017 roku w naszej szkole. Nagrodami w konkursie są ręcznie wykonane szkicowniki z imiennymi dedykacjami dla zwycięzców.

Oto szczegóły akcji.

Każdego dnia, w okresie od 11-15 września 2017, uczniowie naszej szkoły mają możliwość zaprezentowania swojej autorskiej pracy wykonanej tuszem lub atramentem. Pracę należy przypiąć do tablicy ekspozycyjnej (III piętro w budynku szkoły) w części z bieżącą datą. Warunkiem uczestniczenia w konkursie jest podpisanie pracy czytelnie imieniem i nazwiskiem na odwrocie pracy i wykonanie grafiki przy użyciu tuszu lub atramentu. Codziennie na koniec dnia nagradzana będzie jedna spośród prezentowanych prac. Nagrodzone pace zostaną opublikowane na szkolnej stronie i w mediach społecznościowych.

Teraz czas na poznanie medium. Co to jest tusz, a czym jest atrament? Na czym polega różnica?
Tusz jest substancją barwiącą na bazie pigmentu. Tusz czarny wyrabiany jest z sadzy. Ma właściwości kryjące, dlatego najczęściej jest stosowany w kreślarstwie i rysunku piórkiem lub pędzelkiem. W Europie tusz znany jest od XVIII wieku. Tusz może być na bazie wody lub mieć właściwości wodoodporne. Zmniejszenie właściwości krycia tuszu poprzez rozrzedzenia w wodzie nazywamy techniką lawowania. Współcześnie wykorzystuje się wiele odmian tuszu w różnych kolorach. Tusz w drukarkach, tusz do rzęs, tusz do tatuażu.
Atrament to środek barwiący w postaci roztworu barwnika w substancji rozpuszczającej z dodatkiem substancji zagęszczającej. W zależności od jakości użytych składników atrament posiada zróżnicowane odcienie krycia i dostępny jest w różnych kolorach. Najpopularniejszy jest atrament niebieski i czarny. Najczęściej wykorzystuje się go w kaligrafii i piśmiennictwie powszechnym.
Spójrzcie na przykłady prac twórców, którzy wykorzystują w swojej pracy tusz lub atrament:
http://mattiasadolfsson.com/
http://maxwelljurcak.tumblr.com/
http://www.robertscholten.com/washi/