Urodziny Leona na Wyspie

Piknik rodzinny z okazji urodzin Leona Wyczółkowskiego na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej – kwiecień 2021

Piknik rodzinny, z okazji kolejnych rocznic urodzin Leona Wyczółkowskiego, jest wydarzeniem organizowanym od 2017 roku przez dwie instytucje, którym patronuje artysta – Zespół Szkół Plastycznych i Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.

Plenerowe spotkanie zaadresowane jest do mieszkańców Bydgoszczy i regionu oraz zaproszonych gości. Angażuje zarówno społeczność uczniów szkoły, nauczycieli i pracowników muzeum.

Każdej edycji kwietniowego pikniku nadawany jest motyw przewodni zainspirowany twórczością solenizanta. Nim podyktowane są tematy podejmowanych działań plenerowo – artystycznych w przestrzeni Wyspy Młyńskiej.

Do stałego puntu programu corocznych obchodów należy prezentacja malowanego przez naszych uczniów wielkoformatowego banneru rozwieszonego na froncie „Domu Leona Wyczółkowskiego” na Wyspie Młyńskiej. Temat banera zawsze odwołuje się do treści znanych z obrazów i grafik artysty, które poddane są interpretacji młodych twórców.

Oprócz popularyzacji twórczości Leona Wyczółkowskiego celem wydarzenia jest także stworzenie płaszczyzny do zaistnienia szkoły nie tylko w sferze edukacyjnej, ale także, jako instytucji kulturotwórczej przyczyniającej się do integracji mieszkańców miasta i regionu w obszarze podejmowania różnorodnych aktywności artystycznych.

Planowany na kwiecień 2021 roku piknik rodzinny na Wyspie Młyńskiej z powodu ograniczeń pandemicznych zaproponujemy w innej formie. O jego szczegółach powiadomimy w terminie późniejszym.

fot. Wojciech Woźniak