75-lecie szkoły

PRZESZŁOŚĆ JEST TO DZIŚ, TYLKO COKOLWIEK DALEJ…

C. K. NORWID „PRZESZŁOŚĆ”

Święto Szkoły i jubileusz 75-lecia istnienia Plastyka

Jak co roku w kwietniu Zespół Szkół Plastycznych obchodzi swoje święto w miesiącu urodzin patrona – Leona Wyczółkowskiego.

Z uwagi na niecodzienną sytuację w kraju związaną z zagrożeniem epidemicznym, mając na uwadze bezpieczeństwo naszych Gości, Absolwentów, Uczniów, Pracowników oraz Przyjaciół Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego, podjęliśmy odpowiedzialną decyzję o zmianie formuły obchodów 75 – lecia istnienia Szkoły. 

Jest to dla nas niezwykle przykra sytuacja, gdyż nie możemy bezpośrednio świętować tego Jubileuszu z Przyjaciółmi i Sympatykami ZSP. Rozwaga i dbałość o bezpieczeństwo sprawiła, że postanowiliśmy wykorzystać nowoczesne technologie i dzielić się z Państwem podejmowanymi inicjatywami interaktywnie. Zachęcamy do zapoznania się z opracowanymi publikacjami. Pozwolą one upamiętnić obchody 75-lecia funkcjonowania Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.


Link do Wydawnictwa Jubileuszowego: szczegóły>>


Z archiwum Plastyka:


Mało kto wie, że dawniej nasza Szkoła zwana była Turwidówką, bo od Mariana Turwida wszystko się zaczęło… Był marzec 1945 roku, kiedy przyszły dyrektor bydgoskiej szkoły plastycznej przedstawił w Ministerstwie Kultury i Sztuki w Warszawie projekt Wolnego Studium Artystycznego. Już od listopada Szkoła zaczęła kształcić pierwszych uczniów.
Od tamtego czasu minęło 75 lat – zmieniał się świat, technologie i Polska, uczniowie i nauczyciele przychodzili i odchodzili, a szkoła …. szkoła stawała się tym, co łączy pokolenia, buduje poczucie tożsamości i jest symbolem wspólnie spędzonych chwil, poszukiwań artystycznych, kreatywnej pracy i młodości wielu pokoleń plastyków.
Warto świętować takie jubileusze, warto pamiętać i warto wspominać! Dlatego z radością, ale też poczuciem odpowiedzialności za przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zapraszamy wszystkich sympatyków Liceum Plastycznego na uroczystości jubileuszowe, które w związku z sytuacją przenieśliśmy do przestrzeni cyfrowej. Szczególnie ciepłe zaproszenie kierujemy do absolwentów Szkoły – odwiedźcie nas na stronie internetowej szkoły, zobaczcie, jak się zmieniamy, bądźcie razem z nami.

Joanna Wiśniewska-Kośmider
Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych
w Bydgoszczy
wraz z całą społecznością Szkoły………………………………….„MIĘDZYPOKOLENIOWE HISTORIE” to projekt dedykowany Obchodom 75. Rocznicy istnienia  Bydgoskiego Plastyka. Realizacja ww. przedsięwzięcia składa się z materiałów wideo, podzielonych na kilka odcinków. Filmy te zostaną opublikowane w 5 częściach, cyklicznie od 25.04 do 20 czerwca 2020 roku. 

Zapraszamy do wspomnień absolwentów i do podróży on-line w czasie całą rodzinę Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy; uczniów, rodziców, nauczycieli, a także miłośników Plastyka. 

Spis treści „MIĘDZYPOKOLENIOWYCH HISTORII”:

  1. Z archiwów obrazów i dźwięków Bydgoskiego Plastyka – premiera 25.04 link do filmu>>
  2. O naszym Patronie – Leonie Wyczółkowskim w wywiadzie z Ewą Sekułą-Tauer, kierownikiem DLW MOB – premiera 09.05 link do filmu>>
  3. O Marianie Turwidzie i Alojzym Lemańskim, a także o szkole przy Budynku Pomorskiego Domu Sztuki opowiadać będzie Stanisław Matuszczak (Dyrektor Szkoły w latach 1987-1991) – premiera 23.05
  4. W wywiadzie z Absolwentką i nauczycielem – dr Ewą Urbańską o placówce przy ulicy Konarskiego 2 – premiera 06.06
  5. Dyrektor – Joanna Wiśniewska – Kośmider o tym co ważne i nasi uczniowie o społeczności artystycznej Bydgoskiego Plastyka 2020 – premiera 20.06

Koordynatorka projektu – Viola Kuś