Artysta na rynku pracy

W dniu 22 października mieliśmy przyjemność gościć panią Agnieszkę Gniotek*, która jest od 20 lat związana zawodowo ze sztuką, zaś od 10 lat z rynkiem sztuki. W czasie spotkań z nauczycielami i uczniami przybliżyła temat: „Jak się przygotować do funkcjonowania na rynku pracy dla artystów?”

W czasie bardzo interesującego wykładu zostały poruszone kwestie między innymi przygotowywania portfolio artystycznego, metod dotarcia do przyszłych pracodawców, zasad współpracy z galeriami i agencjami artystycznymi oraz kreowanie wizerunku artystycznego  w mediach społecznościowych. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, zadawała wiele pytań, znacząca ilość osób skorzystała także z możliwości rozmowy indywidualnej.

Niech recenzją spotkania będą słowa uczennicy kl. II C Alicji: „Spotkanie z panią Agnieszką Gniotek umożliwiło nam bliższe zapoznanie się z warunkami panującymi na artystycznym rynku pracy. Pokazało nam wiele możliwości rozwoju zawodowego oraz zaistnienia w wybranej dziedzinie sztuki. Na spotkaniu panowała bardzo przyjemna atmosfera, a pani Agnieszka Gniotek rzeczowo odpowiadała na każde nasze pytanie. Dzięki przeprowadzonej dyskusji dowiedzieliśmy się jak pokierować swoim losem, aby osiągnąć sukces w zawodzie.”

W opinii zarówno uczniów, jak i nauczycieli było to bardzo inspirujące spotkanie, które dało wiele praktycznych wskazówek i merytorycznej wiedzy.

 

*Agnieszka Gniotek – historyk i krytyk sztuki; kurator wystaw i plenerów; juror konkursów z zakresu sztuki współczesnej, fotografii i designu; wykładowca w zakresie tematyki związanej z kolekcjonowaniem, rynkiem sztuki i fotografii, inwestycjami alternatywnymi, promocji i strategii budowania kariery w świecie sztuki. Publikowała na łamach m.in. IKS Informatora Kulturalnego Stolicy, Art&Business, Exit, Pulsie Biznesu, Modern Art, Antykach, Business Class, Formacie, Sztuce.pl, Dilemmas Magazine, Private Banking, Cash Magazine. Od 7 lat posiada własną firmę, w ramach której organizowała aukcje i wystawy dla domu aukcyjnego Polswiss Art i Pragalerii oraz licytacje charytatywne dla fundacji i stowarzyszeń. Prowadzi autorską Galerię Xanadu w Warszawie.

 

IMG_2234 IMG_2254