INSEKCJA – wystawa prac w Myślęcinku

Z inspiracji spacerami po leśnych ścieżkach, obserwacji natury i fascynacji bogactwem świata robaków i owadów powstał projekt, którego celem było stworzenie z elementów natury wyjątkowych gatunków insektów. Okres pandemii i wymuszonej izolacji zwrócił naszą uwagę na potrzebę bliskości drugiego człowieka. Ze względu na ograniczenia, nasza uwaga została skierowana na naturę, jej bogactwo i różnorodność. Spacer po leśnych ścieżkach w wolnym tempie, rozglądanie się wokół, przystanki i przyglądanie się roślinom pozwoliło dostrzec ogromną ilość materiałów, które można wykorzystać w sposób kreatywny.

W wystawie udział wzięły:

Joanna Lisiecka, Martyną Sokołowska, Katarzyna Kompanowska, Zuzanna Olszewską, Julia Fehlau, Michalina Konop, Kinga Klajbor, Monika Lewandowska, Martyna Kocikowska, Anna Smykowska, Sue Rakocy, Julia Linowska, Klaudia Rybicka, Natalia Masłowska.

Klaudia Rybicka, autorka oprawy graficznej i promocji wystawy tak mówi o projekcie:

„Ten projekt zmotywował i zainspirował mnie do tworzenia kolejnych prac, w których źródłem inspiracji jest natura. Praca z tym projektem pomogła przełamać mój strach przed insektami i zrozumieć jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają. Moje obecne spacery charakteryzuje większa ważność i podziw dla świata natury.”

Proces realizacji prac polegał na zebraniu elementów z natury. Następnie, zarówno wysuszone jak i świeże rośliny zostały poddane obróbce. Z wykreowanych kształtów zostały sklejone postacie insektów. Praca ta wymaga ogromnej precyzji i cierpliwości. Wielokrotnie elementy składowe ulegały pęknięciu, zniszczeniu czy uszkodzeniu.

Julia Linowska podczas rozmów o projekcie zauważyła, że: „z czegoś pozornie infantylnego stworzyliśmy bardzo dojrzały projekt, który może inspirować zarówno dzieci i dorosłych.”.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Ogrodu Zoologicznego udało się insekty zabezpieczyć w gablotach, a uczestnikom projektu uświadomić rolę owadów w życiu codziennym.

Spotkania z naturą sprawiają, że życie nabiera nowego kolorytu – powiedziała Martyna Kocikowska, jedna z autorek prac na wystawie.11 listopada 2021, w Ogrodzie Zoologicznym w Bydgoszczy, w Myślęcinku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy. Poza planszami z cyfrowymi wydrukami prac można będzie również zobaczyć wykonane z elementów natury insekty prezentowane w drewnianych gablotach. Zapraszamy dużych i małych do obejrzenia prac.