Jazz i obrazy w Teatrze Polskim

Tradycyjnie jak co roku w naszym mieście na przełomie października i listopada rozbrzmiewa jazz.
Klub ElJazz Józefa Eliasza już po raz XVI zorganizował Bydgoszcz Jazz Festival.
Pierwsze dźwięki tegorocznej edycji zabrzmiały 21 października w Operze Nova. Koncert pt. Polish Songs był światową premierą nowego projektu Józefa Eliasza i jego Eljazz Big Bandu wraz z amerykańskimi wokalistami Karen Edwards i Stanleyem Breckenbridgem i stowarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Opery Nova. Na program złożyły się największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej przetłumaczone na język angielski i na nowo zaaranżowane. Zebrani słuchacze wysłuchali takich utworów jak „Okularnicy”, „Czas na uczy pogody” czy „Niepokonani”w mistrzowskich jazzowych interpretacjach co było dla wszystkich dużym przeżyciem i spotkało się z gorącym przyjęciem.
Drugi koncert to tradycyjne już pierwszolistopadowe Zaduszki Jazzowe, które odbyły się Teatrze Polskim. Wykonawcami pierwszej części wieczoru było Trio Andrzeja Jagodzińskiego, którzy znani są z mistrzowskich jazzowy interpretacji muzyki Fryderyka Chopina. Tym razem jednak zaprezentowali
całkowitą nowość materiał na nową płytę, z muzyką wielkiego Jana Sebastiana Bacha. Słuchacze w skupieniu bliższym muzyce poważnej wsłuchali się w wielogłosowość polifonicznych dzieł wielkiego mistrza.
Drugą część koncertu wypełniła energetyczna muzyka zza oceanu w wykonaniu światowej sławy kwintetu amerykańskiego trębacza nowego pokolenia Jeremiego Pelta. Muzyka kwintetu, który wystąpić musiał w nieco okrojonym składzie kwartetu zachwyciła słuchaczy, a wspaniałe solówki zwłaszcza prawie 10 minutowa na perkusji wzbudziło prawdziwy entuzjazm i owacje na stojąco.
Po koncercie zaś można było zamienić słów z artystami, kupić płytę i zdobyć autograf.
Towarzyszyło tym wydarzeniom, wystawa prac malarskich naszych uczniów i absolwentów – DE-BIUTY .

fot. Julia Zudzin

fot_julka_zudzin1_web fot_julka_zudzin2_web fot_julka_zudzin3_web fot_julka_zudzin4_web fot_julka_zudzin5_web fot_julka_zudzin6_web