Kamishibai inspirowany twórczością LEMa

Od 25 listopada 2021 można oglądać w foyer teatru Baj Pomorski wyjątkową wystawę prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy. Dzięki wsparciu Pana Dyrektora Zbigniewa Lisowskiego wystawa towarzyszy niezwykłemu spektaklowi przygotowanemu przez zespół Teatru Baj Pomorski „Become Human”, który porusza tematykę technologicznej rewolucji. Sztuczna inteligencja, coraz mocniej oddziałuje na nasze życie. Należy przyglądać się temu w jakim stopniu wpływa na codzienność i decyzje młodych ludzi i zadawać pytania, które pomogą nam zrozumieć i odnaleźć swoje miejsce w cyfrowej rzeczywistości. 

Autorkami prac prezentowanych na wystawie są: Julia Kompa, Marta Bednarek, Oliwia Berendt, Honorata Błaszczyk, Jagna Kawicka, Amelia Grabowska, Kaja Kraczkowska, Julia Kubiak, Daria Muss i Jadwiga Szulc.

https://www.facebook.com/bajpomorski


Warto rozmawiać o uczuciach, uczyć się je w sobie rozpoznawać i pielęgnować te, które sprzyjają naszemu rozwojowi. Dla młodszych widzów to pretekst do podjęcia rozmowy, a dla starszych zachęta do refleksji po co nam w życiu uczucia, a także, czy maszyny mogą kochać? 

Zarówno młodych, jak i starszych miłośników teatru lalkowego zapraszamy w podróż do świata teatru ilustracji. Opowiedziana w teatrze kamishibai zatytułowanym „CAPS LOVE. Kosmiczne uczucie” historia jest przedstawiona z dużą dawką humoru i dystansu z odniesieniami do współczesnej rzeczywistości młodego odbiorcy. Zachęca, przykuwa uwagę i wciąga w opowiedzianą słowem i obrazem historię kapsuły, która zachowuje ostatnie z uczuć jakie przetrwało w kosmosie. Tym uczuciem jest miłość. Często przez nas zapomniana, bagatelizowana, a niosąca w sobie niezwykłą moc naprawiania świata.

Prezentowany teatr ilustracji jest efektem trzymiesięcznej pracy dziesięcioosobowego zespołu uczniów bydgoskiego Plastyka. Dzięki działaniom i projektom polaryzującym rozwój czytelnictwa i świadomości roli obrazu udało się uwrażliwić uczniów na obcowanie z twórczością niezwykłego autora i wizjonera jakim był Stanisław Lem. 

To właśnie „Bajki robotów” stały się punktem wyjścia do stworzenia autorskiego tekstu opowieści o przygodach wynalazcy i kilku zagubionych maszyn. 

                                                                                                

oprac. Dorota Lipowska, Alicja Witkowska (listopad 2021)