Natalia Durszewicz i jej film „Bestie wokół nas”

Kolejne spotkanie z absolwentką szkoły odbyło się 3 grudnia 2021 r. Natalia Durszewicz, studentka  Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na kierunku Film Animowany i Efekty Specjalne jest jedyną polską reżyserką zaproszoną do konkursu tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes.

Cinéfondation to sekcja konkursowa Festiwalu filmowego w Cannes, w której prezentowane są filmy studentów szkół filmowych z całego świata. W tym roku do selekcji zgłoszono 1835 filmów, z czego do finału rywalizacji wybrano tylko 17. 13 to fabuły, 4 – animacje. Jedną z tych animacji jest film Natalii „Bestie wokół nas”.

Jest to film krótkometrażowy. Został zrealizowany na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, na V roku na kierunku Film Animowany i Efekty Specjalne. Jest to  praca końcoworoczna, która została przygotowana pod opieką artystyczną Mariusza Wilczyńskiego oraz Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz.  Jedną z motywacji, jaką miała autorka, tworząc animację było pokazanie jak nieludzko traktowane są zwierzęta (w odwróconej roli) oraz jak okrutni są ludzie wobec siebie i zwierząt.

Natalia w ramach doradztwa zawodowego opowiedziała o egzaminach wstępnych na uczelnię, przebiegu studiów, pracy reżysera i pracy przy animacji.

Aleksandra Bojarska