Szopki krakowskie

W piątek w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbył się wernisaż pt.: „Szopki krakowskie”. Dzięki staraniom pracowników KPCK udało się sprowadzić do naszego miasta kilka szopek krakowskich, które mogliśmy podziwiać.
Tradycja tworzenia szopek sięga XIX w., i nawiązywała do jasełek lub statycznych szopek bożonarodzeniowych prezentowanych w kościołach. Początkowo szopki wykonywali stolarze i cieśle, którzy w „martwym sezonie” dorabiali do budżetu domowego, dzisiaj to zajęcie znanych krakowskich rodzin. Niezwykłość szopek krakowskich to efekt osadzenia Świętej Rodziny w scenerii Krakowa, na tle zabytków tj. Kaplica Zygmuntowska czy kościół Mariacki. Dodatkowo umieszcza się także postaci historyczne (królów, bohaterów narodowych) i legendarne (Pan Twardowski, Lajkonik) oraz symbole narodowe i krakowskie.
W wernisażu uczestniczyły przedstawicielki V POSSP, które fotografowały uroczystość.
W poniedziałek 18 grudnia 2017 r. szopki podziwiali uczniowie 3a i 3b w ramach zajęć uzupełniających: Tradycje polskie. Dziękujemy Pani Katarzynie Wolskiej za prelekcję oraz oprowadzenie nas po galerii, w której prezentowana jest sztuka ludowa z różnych regionów Polski.

Ewa Witkowska

fot. Klaudia Zielińska

DSC_6756 DSC_6854 DSC_6882 DSC_6889 DSC_6937