Urodziny Mistrza Leona

Piknik rodzinny z okazji urodzin Leona Wyczółkowskiego – 24 kwietnia 2021

Od 2017 roku wraz z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy jesteśmy organizatorami cyklicznego plenerowego wydarzenia skierowanego do mieszkańców Bydgoszczy i regionu. Nasze wspólne działania tego dnia łączy patron naszych instytucji Leon Wyczółkowski, którego rocznica urodzin przypada w kwietniu. 

Do tej pory corocznym miejscem jubileuszowych obchodów był skwer na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, przed budynkiem, gdzie prezentowana jest stała ekspozycja twórczości artysty. Podobnie jak w poprzednich latach na froncie „Domu Leona Wyczółkowskiego” przy ulicy Mennica 7 zawiśnie wielkoformatowy baner zaprojektowany przez uczniów szkoły; w tegorocznej edycji zainspirowany scenami rodzajowymi z obrazów artysty. Wykonania podjęli się uczestnicy zajęć malarstwa cyfrowego pod kierunkiem nauczyciela Sebastiana Tucholskiego.

Z uwagi na aktualną sytuację pandemiczną i wynikające z niej ograniczenia, pozostałe punkty planowanych wydarzeń jubileuszu zostały przeniesione do Internetu.
Na sobotę, 24 kwietnia zaplanowaliśmy warsztaty plastyczne online, do których przeprowadzenia zaprosiliśmy artystów pedagogów bydgoskich Młodzieżowych Domów Kultury nr 3 i 5.

Art. grafik Paweł Cywiński i art. malarz Jan Zyśk wraz z swoimi podopiecznymi zaprezentują działania i zabawy plastyczne w oparciu o technikę plastelinorytu i pasteli olejnych.
Do programu włączyliśmy prezentację filmu z cyklu „Spacer po szkole” dokumentujący pracę w szkolnych pracowniach graficznych oraz film zrealizowany przez MOB „Cztery wiosny” o twórczości Leona Wyczółkowskiego.

koordynatorzy pikniku
Ewa Gordon
Jarosław Nowak