Warsztaty animacji: technika mokrego papieru

CZWARTEK, 27 kwietnia, godz. 9.00-16.00
PIĄTEK, 28 kwietnia, godz. 9.00-16.00
miejsce: Pracownia multimediów (sala 27)

Zapisy na bezpłatne warsztaty u Łukasza Wiese. Są jeszcze wolne miejsca. 

FILMY ZREALIZOWANE PODCZAS WARSZTATÓW BĘDĄ PREZENTOWANE PODCZAS GALI WRĘCZENIA NAGRÓD MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU ANIMOCJE, 29 kwietnia w MCK w Bydgoszczy.

To animacja kompozycjami tworzonymi z mokrej, kolorowej bibuły nakładanej warstwowo, na podświetlonej od spodu białej płycie plexi. Mokry papier staje się niezwykle elastycznym, łatwym w deformacji materiałem animacyjnym. Tylne światło, transparencja papieru, jego wielowarstwowość, mieszanie się rozcieńczonych tuszy barwiących papier – to elementy budujące ciekawe i zaskakujące efekty plastyczne filmu.
Kreska, plama, refleks światła, przesunięcie – w każdej z tych składowych trudno dopatrywać się niezwykłości. Animowane plamy malarskie są w dużej mierze przypadkowe, spełniają tylko główne założenia twórcy, który musi wykonać ich kilkadziesiąt lub kilkaset i trudno mu jest zachować stuprocentową ciągłość formy, podporządkować ją sobie całkowicie.

Jednak choć poszczególne fazy obrazu filmowego wydawać się mogą czasem zwykłe i nieatrakcyjne w swej wielości i powtarzalności, to ich sekwencja wyświetlona na ekranie zaskakuje uporządkowaniem ruchu, sensem, życiem.

To właśnie jest cud animacji filmowej – w efekcie stosunkowo prostych zabiegów technicznych możemy obserwować na ekranie nigdy przecież nie zaistniałe, ale widzialne i słyszalne dzianie się, z początkiem i końcem – jak w życiu. Choć marzenie o ożywianiu nie spełnia się, to za sprawą animatora możemy je przynajmniej zobaczyć.

Prowadzący: Robert Turło

Reżyser, scenarzysta, animator. 1987-1993 studia na PWSSP w Gdańsku – Architektura Wnętrz. 1996-1998 ASP w Warszawie – Grafika. Autor animowanych wideoklipow oraz filmów (głównie dla dzieci). Laureat ponad 20 nagród krajowych i zagranicznych festiwali filmowych w tym: ŚWIATOWY ZŁOTY MEDAL na New York Festivals 2005, nagrodę specjalną „REMI”w Houston 2007, czy nominację za film krótkometrażowy do „Złotej Palmy” w Cannes 1991. Od 2003 współpracje stale ze TVStudiem Filmow Animowanych w Poznaniu. Poza tym: ekspert PISF, pracownik naukowy ASP w Gadńsku – Pracownia Animacji Filmowej, kurator warsztatu animacji „Animowana Łaźnia” w CSW Łaźnia2 w Gdańsku.

Warsztaty odbywają się w ramach MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU ANIMOCJE i we współpracy z Wydziałem Grafiki ASP Gdańsk.