Z miłości do rysunku

– warsztaty z Panią Profesor Marią Targońską

– Mam dobry kontakt z tym liceum i bardzo lubię przyjeżdżać tu co roku na warsztaty – powiedziała z uśmiechem na twarzy pani profesor Targońska, siadając obok nas na ławce podczas przerwy w prowadzeniu zajęć z rysunku dla uczniów naszej szkoły – Uważam, że jest to kopalnia wspaniałych ludzi, których później spotykam na ASP w Gdańsku.
19 i 20 stycznia pani Maria Targońska – profesor akademicki, kierownik katedry rysunku ASP w Gdańsku – przyjechała do Bydgoszczy, by w formie zajęć warsztatowych uczyć młodych ludzi z liceum plastycznego nowych technik rysunkowych. Pani profesor odwiedza naszą szkołę co roku już od 12 lat. Warsztaty te zostały zapoczątkowane z inicjatywy pani Małgorzaty Maciejewskiej, która studiowała wspólnie z panią Marią Targońską.
Pani profesor jest uznaną artystką, której prace były wystawiane na całym świecie. Od 1990 roku jest kierownikiem katedry rysunku na ASP W Gdańsku. Rysunek wydaje się być całym jej życiem.
– Kocham rysunek. Swój dyplom w latach 80. wykonałam właśnie techniką rysunkową, co było wtedy niezwykłe i rzadko spotykane. Uważam, że rysunek to credo wszystkiego – powiedziała – zwykle w rysunku opieram się na postaci, z której można wyjść do abstrakcji.
Pani profesor Targońska w czasie warsztatów opowiadała uczniom naszej szkoły o różnych podejściach do rysunku i o rozmaitych środkach, które mogą służyć do tworzenia prac. Podkreślała, że artysta nie musi się ograniczać tylko do tradycyjnych narzędzi.
– Była u mnie w pracowni studentka, która rysowała ogniem na papierze. Przyszła kiedyś do pracowni z palnikiem i powiedziała, że znalazła nowe narzędzie do rysunku. Stworzyła tym sposobem swoją pracę dyplomową. Nie było to łatwe – malowanie ogniem okazało się benedyktyńską pracą, wymagająca czasu i precyzji, ale efekt był ciekawy. O to właśnie przecież chodzi.
Pani Maria Targońska szczególnie ceni u młodych artystów pracowitość i rzetelność. Przyznała, że dostrzega te cechy wśród uczniów naszej szkoły, szczególnie gdy patrzy na ich rysunki. Niepokoją ją natomiast źle pojęta nonszalancja. Podzieliła się z nami uwagą, że współcześni studenci często nie wykorzystują czasu, który mają. Przestrzegała nas przed tym.
Według pani profesor, prace rysunkowe uczniów naszej szkoły, które pojawiają się na ASP, zachwycają nie tylko dlatego, że są autentyczne, ale są też autorskie. Patrząc na nie można ponadto zauważyć dobry warsztat.
Niedawno profesor Targońska miała okazję prowadzić warsztaty również w szkole plastycznej w Bielsku – Białej. Chwaląc nas i naszych kolegów, przyznała, że Polska jest najlepsza w Europie pod względem poziomu nauczania w liceach. Jest więc powód do dumy!
Podczas warsztatów uczniowie mogli się dowiedzieć, jak wyglądają egzaminy wstępne oraz same studia na ASP w Gdańsku. Katedra rysunku jest podzielona na cztery pracownie – rysunku studyjnego, której kierownikiem jest p. Targońska, konceptualnego, multimedialnego oraz figuracji i obiektu. Dobór pracowni zależy od indywidualnych preferencji studentów.
O warsztatach opowiadali nam również zachwyceni uczniowie. Zaangażowani w tworzenie prac pod okiem pani Targońskiej, ledwo oderwali się od rysowania, by opowiedzieć nam, jak bardzo podobały im się warsztaty.
– Panuje tutaj przyjemna atmosfera – rzuciła przez ramię pochłonięta pracą koleżanka z IV LP – dostaję dużo korekt i czuję, że rozwijam swoje umiejętności. Uczę się, jak wykorzystywać plamę i linię w rysunku – dodała.
Ktoś inny dorzucił:
– Bardzo rozwijający jest kontakt z kimś z innej uczelni, nauczycielem z ASP. Ponadto możemy liczyć na informacje z pierwszej ręki. Fajne jest też to, że możemy pokazać swoje prace. Oprócz tego pani Targońska jest bardzo miła i docenia to, co robimy.
Po wysłuchaniu tych opinii, zostawiliśmy uczniów w świecie sztuki i nie odrywałyśmy ich już więcej od pracy nad poznawaniem sedna rysunku artystycznego.
Iga i Zuzia z V POSSP

_MG_9791 _MG_9822 _MG_9821 _MG_9820 _MG_9819 _MG_9817 _MG_9816 _MG_9815 _MG_9814 _MG_9813 _MG_9812 _MG_9811 _MG_9810 _MG_9808 _MG_9807 _MG_9806 _MG_9805 _MG_9803 _MG_9800 _MG_9799 _MG_9798 _MG_9797 _MG_9796 _MG_9793