Z wizytą w Münster

W dniach 12-19 września 2016 odbyła się polsko-niemiecka wymiana uczniów. W bieżącym roku, dziewięcioro polskich uczniów pojechało do Adolph-Kolping Schule w Münster aby dokończyć projekt wymiany rozpoczęty w 2015 roku. Ideą jest próba budowania relacji przez okolenie młodych ludzi, którzy pozbawieni wpływu na wydarzenia z przeszłości, mają szansę na zbudowanie nowych relacji. W ten sposób wpływają na teraźniejszość i przyszłość. Z dumą możemy powiedzieć, że nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania prezentując wysoki poziom kultury osobistej i ogromnego zaangażowania.

Na miejscu w Münster, braliśmy udział w zajęciach artystycznych w pracowni fotografii, rysunku, projektowania graficznego i projektowania 3D. W ramach programu kulturalnego, zwiedzaliśmy Munster, zabytki i muzea. Odwiedziliśmy sąsiadujące z Münster holenderskie miasteczko. Uczniowie ze specjalizacji: projektowanie graficzne, publikacje multimedialne i aranżacja przestrzeni zwiedzili wystawę w muzeum muzyki pop i rock. Czerpali inspirację i podpatrywali rozwiązania przestrzeni wystawienniczej, projektów graficznych i nowinek medialnych.

Gościnność strony niemieckiej zachwyciła wszystkich uczestników wyjazdu. Ogromna otwartość, serdeczność i życzliwość. Wielkie podziękowania dla pani Agnieszki Elwertowskiej-Komuniewskiej, która dokonała wszelkich starań aby całe przedsięwzięcie przebiegło bezpiecznie i na najwyższym poziomie merytorycznym i organizacyjnym. Projekt zakończył się wystawą podsumowującą, na której zaprezentowane zostały prace uczniów z Polski i Niemiec. Pokazane zostały prace indywidualne oraz projekt zespołowy, jakim był film animowany. Motywem przewodnim animacji jest kropka. Punkt zbiegu różnic i podobieństw. Element, który kończy i jednocześnie zaczyna nową historię w relacjach obu narodów. Historię, którą budują nowe pokolenia. Teraz, to od nich zależy jak potoczy się przyszłość.

Łukasz Wiese

fot. uczestnicy wymiany

Munster munster-2 munster-4 munster-6 pracownia-druku-3D pracownia-druku-3D-1 pracownia-fotografii pracownia-fotografii-1 pracownia-fotografii-2 pracownia-fotografii-4 pracownia-fotografii-5 pracownia-projektowa pracownia-projektowa-2 pracownia-projektowa-3 pracownia-rysunku pracownia-rysunku-1 pracownia-rysunku-3 wystawa-koncowa wystawa-podsumowujaca-4 wystawa-podsumowująca wystawa-podsumowująca-1 wystawa-podsumowująca-2