ŻUBROFFKA – święto krótkiego filmu

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA zaczyna drugą dekadę swojego istnienia, 12. edycja imprezy odbędzie się od 6 do 10 grudnia w Białymstoku.

ŻUBROFFKA od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata. Selekcjonerzy wybierają zwykle około 150 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy!) do ośmiu konkursów. Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W tym roku, w ciągu pięciu dni widzowie będą mogli zobaczyć łącznie ponad 250 krótkich filmów!
Jury ocenia filmy w trzech konkursach krajowych (Amatorzy, Studenci, Niezależni), dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oraz trzech mających otwartą formułę dla twórców z Polski i zagranicy (Kids, Music video oraz konkurs na film eksperymentalny i videoart Na skraju).

Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę – Dzikiego Żubra.

ŻUBROFFKA to nie tylko filmy, ale także energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty.

Organizatorem Festiwalu jest Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”.


WTOREK, 25 kwietnia, godz. 15.30.
W PROGRAMIE:

– GRAND PRIX oraz NAGRODA DZIKIEGO ŻUBRA – Nagroda Publiczności: film „WIĘZI”, reż. Zofia Kowalewska, Polska, 18’
Uzasadnienie jury: „Proste, acz humorystyczne i intymne studium związku, które zrobiło na nas wrażenie swoją szczerością.”

– Nagroda Najlepsze Zdjęcia: film „LIMBO”, reż. Konstantina Kotzamani, Francja, Grecja, 29’
Uzasadnienie jury: „Niezwykle klimatyczne wizualne przedstawienie nowego uniwersum.”

– I Nagroda w Konkursie Polskim STUDENCI: film „NAUKA”, reż. Emi Buchwald, Polska 19’ 38”
Uzasadnienie jury: „Oryginalna, wzruszająca i cierpko-humorystyczna poetycka refleksja na temat doświadczeń uczących się w szkole dzieci, ich rodzin, jak też relacji między pokoleniami.”

– Nagroda Najlepsza Animacja: film „CZERŃ”, reż. Tomasz Popakul, Polska 14’
Uzasadnienie jury: „Świeże i innowacyjne wykorzystanie grafiki komputerowej, która idealnie posłużyła realizacji założonej wizji.”

– Nagroda Najlepsza Fabuła: film „A NIGHT IN TOKORIKI”, reż. Roxana Stroe, Rumunia, 18’
Uzasadnienie jury: „Zabawna, kolorowa i lekka komedia, w niezwykle efektowny sposób wykorzystująca muzykę i scenografię.”

ŚRODA, 26 kwietnia, godz. 10.40.
W PROGRAMIE:

– I Nagroda w Konkursie Międzynarodowym „OKNO NA WSCHÓD oraz Nagroda Najlepsza Muzyka – film „LOVE”, reż. Réka Bucsi, Węgry, 16’
Uzasadnienie jury: „Zachwycająca i pomysłowa kreacja całego wszechświata, wypełniona rzadkimi i przedziwnymi interakcjami, ukazująca, jak wszystko się ze sobą ściśle przeplata.” „Muzyka i dźwięk były niezwykle istotne dla przeniesienia nas w ten wyjątkowo unikalny świat”.

– I Nagroda w Konkursie Polskim AMATORZY – film „OBOK”, reż. Paulina Koniuk-Fonżychowska, Polska, 6’
Uzasadnienie jury: „Doceniliśmy wysiłek, który został włożony w kreację i animację tego kolorowego plastelinowego świata.”

– Wyróżnienie w Konkursie Polskim STUDENCI – film „PIES SCHROEDINGERA”, reż. Natalia Krawczuk, Polska, 8’ 20”

– I Nagroda w Konkursie Polskim NIEZALEŻNI – film „TRZY ROZMOWY O ŻYCIU”, reż. Julia Staniszewska, Polska, 24’ 35”
Uzasadnienie jury: „Bardzo szczery i intymny portret dwóch wizji świata. Reżyserka odsłania się, aby dać nam osobisty wgląd w niezwykle ważny społecznie temat.”

– Wyróżnienie w konkursie NA SKRAJU dla filmu „SQUAME”, reż. Nicolas Brault, Kanada, 4’ 06”
Uzasadnienie jury: „Specjalnie Wyróżnienie dla „Squame” Nicolasa Brault’a – imponującego formalnie filmu o wyrazistym języku wizualnym.”

– Wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym OKNO NA WSCHÓD – film „HAPPY END”, reż. Jan Saska, Czechy, 6’

– I Nagroda w Konkursie Międzynarodowym CAŁY TEN ŚWIAT – film „9 DAYS – FROM MY WINDOW IN ALEPPO”, reż. Issa Touma, Thomas Vroege, Floor van der Meulen, Syria/Holandia, 13’
Uzasadnienie jury: „Wizja wojny przedstawiona z bardzo osobistej perspektywy poruszyła nas swoim potężnym, a zarazem intymnym i skromnym spojrzeniem na wpływ konfliktu zbrojnego na codzienne życie.”

oraz Nagroda za Najlepszy Dokument
Uzasadnienie jury: „Wizja wojny przedstawiona z bardzo osobistej perspektywy poruszyła nas swoim potężnym, a zarazem intymnym i skromnym spojrzeniem na wpływ konfliktu zbrojnego na codzienne życie.”